سایتهای ایستاتیک مناسب کاری است که در آن نیازی به به روز رسانی پی در پی محتوا و اطلاعات نباشد. هزینه این سایتها کمتر از انواع دیگر سایتهاست. طراحی سایت استاتیک تفاوت زیادی با سایت داینامیک یا پویا دارد که اصلی ترین آن در تغییرات اطلاعات است. سایت داینامیک دارای پنلی برای مدیریت است که به آن پنل مدیریتی می گویند و از طریق آن می توان اطلاعات و محتوا را تغییر داد؛ اما استاتیک چنین ویژگی ندارد. سایتهای استاتیک به طور مستقیم از سیستم فایل سرور محتوا ذخیره می کنند و فرد نمی تواند در آن مطلبی درج یا حذف کند. اما وب سایت داینامیک به ازای هر درخواست محتوای زنده تولید می کند.

طراحی سایت استاتیک

طراحی سایت استاتیک

مزایای طراحی سایت استاتیک

به طور کلی سایت استاتیک از لحاظ قیمت به صرفه است و محتوای آن حجم پایینی دارد؛ پس سرعت خوبی هم دارد. به عبارتی شاید قابل توجه ترین ویژگی وبسایت استاتیک سرعت آن باشد. هیچ دیتا بیس و تمپلیتی نیست پس طبیعتا سریعتر است. سرورهای وب در ارائه صفحات استاتیک خیلی خوب عمل می کنند و همه سایت شامل فایلهای HTMLی است که روی سرور آماده برای استفاده است. بنابراین درخواست فورا به کاربر باز می گردد. در طراحی سایت استاتیک محتوا در فایلهای فلت ذخیره می شود و با آنها مانند هر جز دیگری از مجموعه اصلی کد منبع رفتار می شود.
پلت فرم هایی مانند وردپرس در سراسر دنیا توسط میلیون ها انسان استفاده می شود که نشان دهنده رایج بودن آن برای هکر ها و حملات ویروسی است. هر جایی که کد چندعملکردی یا فرآیند تایید وجود دارد یک راهی برای نفوذ به سوراخ امنیتی سایت وجود دارد. ادمین اینگونه صفحات باید دائما با هکرها به دنبال موش و گربه بازی باشند و سیستمهای خود را با آپدیتهای امنیتی بهبود ببخشند. سایت استاتیک این دغدغه را ندارد، چیز زیادی برای سرگرمی هکرها در آن وجود ندارد چون تنها یک سرور است که صفحات HTML ساده را میزبانی می کند.
اوج یا پیک ترافیک ناخواسته یک وب سایت می تواند دردسری بزرگ باشد به خصوص زمانی که فرآیند سنگینی در حال پردازش باشد. یک سایت استاتیک برای چنین شرایطی آمادگی دارد، زیرا صفحات HTML استاتیک میزان بسیار کمی از منابع سرور را مصرف می کنند. به طور کلی طراحی سایت استاتیک می تواند زمان و پول خوبی را برایتان ذخیره کند، علاوه بر این به نگهداری و منابع سرور کمتری نیاز دارد؛ قابل اعتماد است، صعود پذیراست و توانایی تحمل ترافیک بالا را دارد. هرچند راه حل خوبی برای برخی مسائل است اما برای همه کارها مناسب نیست. پس به یک طراح سایت حرفه ای نیاز است تا بهترین گزینه را برای نوع کار شما انتخاب کند.