طراحی سایت ریسپانسیو

تقریبا همه ی مدیران وب سایت ها امروزه نسخه موبایل جداگانه برای وب سایت خود دارند و به دنبال بهینه کردن طراحی سایت خود در انواع دستگاه ها هستند. با عرضه انواع مدل های موبایل نسخه جداگانه موبایل برای وب سایت ها به حاشیه کشیده شد و طراحی وب سایت ریسپانسیو جایگزین آن شد. در زمینه طراحی سایت انتشار موبایل ها، تبلت ها و سایر دستگاه های مشابه با رزولوشن مختلف همواره دغدغه اصلی طراحان بوده است. طراحی سایت به شیوه ریسپانسیو راهکاری مناسب برای برطرف کردن محدودیت های رزولوشن سایت ها و سازگار کردن آن ها با انواع دستگاه ها می باشد. آشنایی با کاربردهای طراحی سایت ریسپانسیو، اهداف و اهمیت استفاده از آن همه و همه برای انتخاب طراحی ریسپانسیو سایت ضروری است.
طراحی ریسپانسیو رویکرد جدیدی در زمینه طراحی سایت است که محیط سایت را با رفتارهای کاربر سازگار می کند. مهم ترین سازگاری در طراحی ریسپانسیو متناسب کردن سایز صفحه یا اسکرین می باشد. شاید بتوان به زبان ساده تر طراحی وب سایت ریسپانسیو را تلفیق لایه بندی ها، تصاویر و متن های به کار برده در صفحات اینترنتی به همراه استفاده هوشمندانه از اصول CSS معرفی نمود. زمانی که کاربر طراحی سایت ریسپانسیو را در دستگاه ها مختلف مشاهده کند به خوبی انعطاف سایت در تغییر ساختار محتوا را مشاهده خواهد کرد.

موارد طراحی سایت ریسپانسیو

امکانات کلیدی طراحی سایت ریسپانسیو

در طراحی سایت ریسپانسیو با استفاده از کدنویسی بهینه امکانات کلیدی مختلفی به طراحی سایت شما افزوده میشود :
جریان یا Flow : هر چه قدر که اندازه صفحه نمایش کوچک تر میشود فضایی که برای نمایش محتوا اشغال میشود حالت عمودی پیدا می کند. این قابلیت در طراحی سایت ریسپانسیو به خوبی اجرا میشود و نوشته ها از امکان کلیدی جریان بهره مند میشوند.
• واحدهای نسبی : باتوجه به این که طراحی ریسپانسیو به منزله ی هماهنگ شدن طراحی سایت با تغییر سایز صفحه نمایش می باشد بنابراین در این شیوه از طراحی واحد های نسبی به کار برده میشود.این واحد معمولا با درصد سنجیده میشود.
• نمایش تو در تو : واحدهای استاتیک در طراحی سایت ریسپانسیو برای نمایش تو در تو اشیا با کاهش سایز صفحه به کاربر کمک می کنند.

موارد طراحی سایت ریسپانسیو

کاربرد های طراحی سایت ریسپانسیو

با توجه به این که امروزه بیش از 80 درصد جست وجو ها با استفاده از موبایل انجام میشود، طراحی وب سایت ریسپانسیو نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است. طراحی ریسپانسیو عملا برای هر سایتی ضروری است. کاربرد های این شیوه از طراحی متعدد است و انواع موضوعات طراحی سایت با شیوه ریسپانسیو قابل پیاده سازی هستند. سایت هایی که دارای درگاه پرداخت هستند یا وب سایت های موزیک که معمولا کاربران نیاز به دسترسی ساده تر و سریع تری به محتوا دارند نیازمند طراحی سایت ریسپانسیو هستند. برخی از کاربرد های طراحی سایت ریسپانسیو عبارتند از:
طراحی وب سایت هایی با درگاه پرداخت
طراحی وب سایت فروشگاهی
طراحی وب سایت موزیک
طراحی وب سایت های خبری
و سایر دسته بندی های موجود طراحی سایت

اهمیت استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو رقیب سرسختی برای طراحی نسخه های جداگانه دستگاه های مختلف نظیر موبایل می باشد. با این که هر یک از شیوه های طراحی سایت اهداف و اهمیت خاص خود را دارند؛ امروزه استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو به دلایل زیر اهمیت بیشتری یافته است:
• توصیه شده از جانب گوگل : مهم ترین دلیلی که برای استفاده از طراحی وب سایت ریسپانسیو وجود دارد توصیه و سفارش گوگل به استفاده از آن است. بررسی های انجام شده نشان داده است که 67 درصد سایت ها ساختار خود را مطابق با توصیه های گوگل طراحی میکنند. دلیل این که گوگل این ساختار را سفارش می کند به خاطر یکسان بودن ساختار URL و کدهای HTML به کار برده شده می باشد؛ چیزی که کراول شدن وب سایت ها را توسط ربات های گوگل ساده تر می کند. به علاوه تشخیص محتوا با URL های متفاوت برای گوگل دشوار است.
• یک سایت برای تمام دستگاه های موجود : جز این که گوگل طراحی وب سایت ریسپانسیو را توصیه میکند سهولت دسترسی کاربران با هر دستگاه و هر اندازه صفحه نمایشی به سایت ها را می توان از اهمیت های استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو برشمرد.
از آن جایی که موبایل پرکاربردترین وسیله جست وجو برای کاربران در حال حاضر می باشد، بنابراین طراحی وب سایت ریسپانسیو بیشتری اهمیت را برای کاربران موبایل دارد؛ حال آن که طبق ارزیابی های انجام شده توسط گوگل 87 درصد جست وجو های انجام شده در سال 2015 با موبایل بوده است.
مدیریت بهتر با طراحی سایت ریسپانسیو : اگر کمی عمیق تر موضوع طراحی وب سایت ریسپانسیو و طراحی نسخه موبایل و کامپیوتر به صورت جداگانه را بررسی کنیم به مسئله مدیریت بهتر وب سایت با طراحی ریسپانسیو بیشتر پی میبریم. اگر از طراحی واکنشگرا استفاده نکنید، به ناچار باید از دو شرکت جداگانه برای تامین سئو سایت خود استفاده نمایید. مسلما بهینه کردن ساختار در نسخه های جداگانه زمان و هزینه های جداگانه ای را نیز میطلبد. بنابراین طراحی سایت ریسپانسیو گامی موثر در جهت کاهش هزینه ها، بهتر دیده شدن سایت و مدیریت ساده تر محتوا می باشد.

ده فایده عالی طراحی سایت ریسپانسیو

شما هم اگر قصد دارید وب سایت خود را ریسپانسیو کنید بهتر است قبل از شروع از مزایای آن آگاه شوید. ده فایده عالی طراحی سایت ریسپانسیو عبارتند از:
انعطاف پذیری طراحی سایت ریسپانسیو
محتوای وبسایت ریسپانسیو شما این قابلیت را دارد که در نمایشگرهای مختلف به طور یکپارچه ای باشند. به عبارتی دیگر کاربران می توانند با تبلت، گوشیهای هوشمند و یا هر دستگاه دیگر به وب سایتتان دسترسی داشته باشند بدون آنکه محتوای نامنظم یا سرعت بارگذاری پایینی برایشان نمایش داده شود.
توصیه طراحی سایت ریسپانسیو توسط گوگل
معمولا هر زمانی که گوگل چیزی را به میلیونها بازاریاب دیجیتال معرفی می کند، به نفع آنهاست که از آن استفاده کنند. علاوه بر این گوگل صاحب 67 درصد از بازار جستجو است و به تجربه کاربری وفادار است. گوگل از روی تجربه می داند که کاربران، سایت ریسپانسیو دوست دارند. پس اگر به شما توصیه می کند که از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید، بهتر است به آن عمل کنید.
بهبود تجربه کاربری طراحی سایت ریسپانسیو
در قلمرو بازاریابی دیجیتال، محتوا پادشاه است، اما اگر کاربران نتوانند به آسانی به آن دسترسی داشته باشند پس در واقع هیچ کمکی به شما نمی کند. وقتی وبسایتتان را ریسپانسیو می کنید، محتوا خیلی سریع و بدون هیچ گونه بی نظمی روی صفحه شما می آید و دیگر نیازی به تنظیم دستی سایز نیست.
مدیریت آسان طراحی سایت ریسپانسیو
وقتی یک وبسایت جدا برای دسکتاپ و موبایل دارید، به دو تیم مجزای سئو، طراحی سایت و تولید محتوا نیاز دارید که بسیار پیچیده می شود. اما وقتی وبسایت ریسپانسیو داشته باشید، یک پایه و اساس دارید که می تواند همه این کارها را در آن واحد انجام دهد.
به صرفه بودن طراحی سایت ریسپانسیو
علیرغم شایعه ها که می گویند یکی از گرانترین طراحی ها، طراحی وبسایت ریسپانسیو است، درواقع کاملا به صرفه است. هزینه های ابتدایی آن شاید کمی گران باشد اما در بلند مدت کاملا برآورد خواهد شد.
اجتناب از محتوای دو نسخه ای در طراحی سایت ریسپانسیو
محتوای دو نسخه ای می تواند ضرر عمده ای به رنک شما برساند. داشتن سایت جداگانه برای موبایل و دسکتاپ شانس داشتن اینگونه محتواها را افزایش می دهد.
لینک بیلدینگ قویتر در طراحی سایت ریسپانسیو
لینک بیلدینگ زمانی مفید واقع می شود که مشتریانی که روی لینکی کلیک می کنند، وارد سایت شما شود. وقتی وبسایتتان اندازه قالب ریسپانسیو نباشد، دیرتر بالا می آید و تجربه کاربری بدی ایجاد می کند.
میزان برگشتی پایین در طراحی سایت ریسپانسیو
تقریبا نیمی از کاربران گزارش دشواری مشاهده یک سایت استاتیک را داده اند و این باعث شده تا آنها وارد سایت رقیب شوند. وقتی وبسایت ریسپانسیو ندارید، میزان برگشت و خروج از سایتتان افزایش می یابد.
سرعت بیشتر صفحه در طراحی سایت ریسپانسیو
سرعت بارگذاری یک صفحه معمولی در همه دستگاهها هفت ثانیه است که خیلی از سرع ایده آل- یک ثانیه- فاصله دارد. چهل درصد از همه کاربران موبایل اگر بارگذاری صفحه ای بیش از سه ثانیه طول بکشد، آن را ترک می کنند. با سرعت بالای وبسایت ریسپانسیو دیگر با چنین مشکلی مواجه نمی شوید.
مدیریت سایت کارامد در طراحی سایت ریسپانسیو
مدیریت سایت ریسپانسیو هزینه و زمان خیلی کمتری نسبت به دو سایت مجزا نیاز دارد. به جای درگیر بودن با محتوا و اطلاعات دو سایت، در یک سطح می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

اطلاعات مورد نیاز طراحی سایت ریسپانسیو

امروزه ریسپانسیو یا واکنش گرا به کلمه ای رایج در دنیای طراحی سایت تبدیل شده است. همه طراحان سایت به طراحی سایت ریسپانسیو روی آورده اند.

اهداف طراحی سایت ریسپانسیو

هر شرکت و ارگانی برای طراحی سایت خود اهداف خاصی در نظر میگیرد. مهم ترین هدف هایی که برای طراحی سایت ریسپانسیو وجود دارد عبارتند از:
• بهبود رنک سایت در موتور های جست وجو : “Mobile Friendly برچسبی است که گوگل به وب سایت های بهینه شده با طراحی سایت ریسپانسیو داده است. این برچسب به عنوان یک امتیاز برای قالب های وب سایت ها درنظر گرفته میشود و مسلما از مزیت های طراحی سایت حرفه ای می باشد.
بیست و یک آپریل 2015 گوگل برای اولین بار تاثیر مستقیم طراحی ریسپانسیو را در رنک گذاری یا رتبه بندی وب سایت اعلام کرد.
• مقیاس پذیری موثر در طراحی سایت ریسپانسیو : مقایس پذیری مهم ترین پارامتر در طراحی سایت ریسپانسیو است. مفهوم مقیاس پذیری در این شیوه مطابقت و انعطاف سایت ها با دستگاه های مختلف با هر اندازه ای در آینده است. به زبان دیگر با عرضه دستگاه های جدید تر با اندازه صفحه نمایش متفاوت جای نگرانی وجود ندارد.
• جلوگیری از درج محتوای تکراری : اگر برای طراحی یک سایت نسخه های مختلف در نظر بگیرید ملزم به درج یک نوع محتوا در نسخه های مختلف دارید؛ چیزی که با تغییر استراتژی های گوگل ممکن است در حال حاضر اسپم تلقی شود.
• صرفه جویی درهزینه و زمان : اگر محاسبه مختصری انجام دهید متوجه میشوید که طراحی سایت برای هر دستگاه به صورت جداگانه نیازمند صرف هزینه های زیادی می باشد. طراحی سایت ریسپانسیو راه حل مفیدی برای کاهش این هزینه ها و مدت زمانی است که برای طراحی سایت صرف می کنید.

مراحل طراحی سایت ریسپانسیو

مراحل طراحی سایت ریسپانسیو عبارتند از:
• تنظیم وضوح : برای هر دستگاه با رزولوشن و وضوح مختلف تعاریف و جهت گیری های مختلفی وجود دارد. وضوح دستگاه ها با جهت گیری افقی و عمودی تنظیم میشود.
• ایجاد سند : در سند های طراحی سایت معمولی با متاتگ ها طراحی را آغاز می کنیم. در طراحی ریسپانسیو از کامپوننت یا اجزای انعطاف پذیری نیز استفاده می کنیم.
• تگ بندی و سکشن بندی : در هر بخش جداگانه تگ های خاص را قرار میدهیم.
• ویرایش فایل responsive.cs : در این فایل اندازه ها وکدها بسته به نیاز کاربر ویرایش می شود.

پلتفرم های طراحی سایت ریسپانسیو

برای طراحی ریسپانسیو سایت روش های مختلفی را می توان پیش گرفت. ساده ترین و کم هزینه ترین روش استفاده از قلب های آماده اما غیراختصاصی ریسپانسیو است که بسته به سیستم مدیریت محتوا باید انتخاب شود. در غیر این صورت لازم است که به ویرایش کدها پرداخت.

طراحی سایت ریسپانسیو اختصاصی

برای طراحی سایت اختصاصی می توان انواع سایت های تجاری، شرکتی، اختصاصی، فروشگاهی و…را به شیوه کاملا ریسپانسیو و اختصاصی طراحی کرد.

هزینه های طراحی سایت ریسپانسیو

هزینه های طراحی سایت ریسپانسیو بسته به موقعیت فعلی سایت شما متفاوت است. اگر صاحب سایتی معمولی هستید میتوانید تکنولوژی ریسپانسیو را روی آن اعمال کنید.در غیر این صورت هزینه ها برای سایت ریسپانسیو اختصاصی بیشتر است.