پورتال درگاه ورود به حجم زیادی از اطلاعات در زمینه های مختلفی مانند سازمانی، دولتی، بانک ها، دانشگاهی و غیره است. پرتال جنبه های فراوانی دارد که از اطلاع رسانی و خدمات الکترونیک گرفته تا ویرایش اطلاعات کاربری را در بر می گیرد. این خدمات شامل انتشار اخبار جهان به صورت اتوماتیک، اتصال به شبکه خصوصی و متمرکز، تنظیمات مدیر پورتال، تغییر خودکار محتوا بدون دخالت نیروی انسانی، جمع آوری اطلاعات، تبادل اطلاعات با دیگر پرتال ها، تراکنش های مالی و تجاری و خدمات بسیاری دیگر می شود.
پورتال سازمانی برای شرکت های پیشرفته امری ضروری است زیرا از همه لحاظ باعث سازمان دهی کار مشتری و کارکنان می گردد. این پورتال ها شامل محتوای داخلی و خارجی می شوند؛ محتوای داخلی کار سازمان را تسریع می بخشد و یک موتور جستجویی برای دسترسی کارمندان به اطلاعات داخلی سازمان دارد. محتوای خارجی پورتال برای کاربران عادی وب سایت است و شامل فرم استخدام و اخبار مربوط به سازمان می شود. اکثر تجارت های گسترده و جهانی جهت تبادل اطلاعات و معاملات به طراحی پورتال می پردازند و از این راه یک رسانه ارتباطی بسیار سودمند تشکیل می دهند.

طراحی پورتال

طراحی پورتال

تفاوت های طراحی پورتال

طراحی پورتال با سی ام اس یا سیستم مدیریت محتوا متفاوت است زیرا خود پورتال سی ام اس درونی خود را دارد. سیستم های مدیریت محتوا برای مدیریت یک سایت کاربرد دارند اما یک پورتال با پورتال ها و پایگاه های دیگر در ارتباط است و به تبادل با آنها می پردازد. نحوه کار پورتال با محتوا به این گونه است که ابتدا به گردآورری اطلاعات می پردازد و بعد نقش هر کاربر را اختصاصی می سازد و دسترسی می دهد؛ به طور خودکار مطالبی را که گلچین و خلاصه کرده را در اختیار کاربر قرار می دهد.
در کل همه شرکت های در حال توسعه با طراحی پورتال کار ارباب رجوع و سازمان را تسریع می بخشند و به ایده آل خود می رسند. با یکپارچه بودن سیستم پورتال توسط CRM یا سیستم ارتباط با مشتری می توان داده ها را از سیستم های گوناگون متصل کرد. یک طراح سایت حرفه ای می بایست برای شرکت یا سازمان مورد نظر موارد متعددی جهت طراحی پورتال در نظر بگیرد، زیرا درگاه های اطلاعات سازمانی یا پرتال ها اطلاعات را هدف دار کرده و در دسترس قرار می دهند بنابراین نیازمند دقت بالایی می باشند.